Strony

czwartek, 28 lutego 2013

SCRAPBOOKING – Co to takiego?



HISTORYCZNIE:
Scrapbooking był sposobem obrazkowym na przekazywane historii, sposobem przekazania tradycji i zwyczajów. Po raz pierwszy znalazł zastosowanie, gdy powszechnie dostępny stał się druk, a w szczególności gazety. Pierwszymi znanymi scrapbookerami byli Mark Twain i Thomas Jefferson. Natomiast używanie już fotografii spowodowało łączenie jej ze scrapbookingiem. Zaczęły powstawać pierwsze albumy z fotografiami ozdobione ścinkami z gazet czy notatkami zawierającymi informacje, gdzie zdjęcie było zrobione czy kto na nim jest. Albumy zaczęły przybierać formę pamiętników. Zaczęły się także w nich pojawiać części prywatnej korespondencji.

OBECNIE:
W Stanach Zjednoczonych, będących kolebką scrapbookingu, jest on najczęściej uprawianym hobby. Swoja popularnością przewyższył nawet golfa. Na całym globie scrapbookerzy stanowią zwartą grupę, często wymieniając się za pomocą internetu pomysłami, radami, a także gotowymi projektami. (Jak u Nas :) )
W latach 90. wielu scrapbookerów otwierało małe sklepiki, próbując zamienić swoje hobby w źródło utrzymania. Niestety, po około 5 latach wiele z tych miejsc zbankrutowało. Pierwszy na świecie sklep poświęcony scrapbookingowi został otwarty przez M. Christensen z Keeping Memories Alive w Spanish Fork w Utah w 1981 roku. Firma istnieje do dzisiaj i jest jedną z najbardziej znanych w branży na świecie. W tym samym czasie zaczęto tworzyć duże firmy, koncerny zajmujące się dostarczaniem materiałów do scrapbookingu. Jedną z pierwszych w Europie jest założony również w 1981 roku Opitec, istniejący w czternastu krajach europejskich. Firmy te zaczęły trafiać do nowej grupy klientów, odbiorców pracujących w domu. Istniejące na rynku firmy zapewniają doskonałą bazę materiałową do wykonywania niepowtarzalnych albumów, które następnie mogą być sprzedawane przez ich wytwórców w niestandardowych kanałach dystrybucji.

TECHNIKI:
Scrapbooking to przede wszystkim metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków z efektem Pluster („puchnących”), szablonów, shape cutter, naklejek dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku i podgrzewaczy do embossingu.
Nową formą scrapbookingu jest digital scrapbooking. Coraz częściej zdjęcia w formie cyfrowej umieszczane są na określonym tle, ozdabiane a następnie całość jest drukowana. Digital scrapbooking daje nieskończone możliwości obróbki zdjęć.
W scrapbookingu nie ma określonych reguł, zasady tworzenia są dowolne. Część osób preferuje, gdy zdjęcie znajduje się w centrum, dla innych zdjęcie jest tylko pretekstem do dobrej zabawy na kartach albumów. Im bardziej kreatywny twórca, tym ciekawszy efekt końcowy.

ŹRÓDŁO: www.wikipedia.pl

niedziela, 24 lutego 2013

Po długiej nieobecności - trochę prywatnie :)

Ehh... Tylko te dziewczyny zrozumieją, które same mają maluszki w domu haha Ogólnie rzecz ujmując po wielu sprzecznych opiniach dotyczących karmienia piersią przy stosowaniu zastrzyków jakie przyjmuję...odważyłam się karmić piersią. W dużej mierze, mój czas zajmuje synek więc nie mam raczej chwili na kartki czy też inne ręcznie robione cuda. Najwyżej mogę jedynie pisać...Tylko nie mam póki co pomysłu na posty,ale postaram się nie zaniedbać bloga.

Powoli przygotowuje się do kolejnego Candy... Mam nadzieję,że moje dotychczas wysłane dotarło pod wskazany adres. Przy okazji również dziękuję za nadesłane cukierki :) w miarę możliwości czasowych oczywiście zamieszczę zdjęcia, bo jest się czym pochwalić :)

Do tego założyłam konto na Twitter'ze oczywiście zapraszam serdecznie - link umieszczony został również na bocznym pasku. Jeśli ktoś posiada również konto na T - chętnie zaobserwuję :)

A na koniec tego wpisu mam pytanie: 

Jakich aparatów fotograficznych używacie do robienia zdjęć, które wrzucacie na blogi?? 

(Chodzi mi o zdjęcia Waszych kartek, biżuterii, wszelkich rękodzieł, a nawet potraw kulinarnych. Czy wystarczy zwykły cyfrowy, a po prostu obróbka zajmuje Wam więcej czasu? Zastanawiam się nad kupnem nowego...stąd moje pytanie. Macie aparat cyfrowy, lustrzankę czy może inny? Szczerze mówiąc chodzi mi nawet o markę, którą byście poleciły)

Ciekawe czy ktoś mnie jeszcze czyta :)

Pozdrawiam ciepło.